Почетные граждане

Список авторитетных и знаковых людей сумона Бай –Дагский Эрзинского кожууна на 01.01.2012 год.

№ п/п Ф.И.О. Дата рождения Звание Награды
1 Мандал Байыр Анчыевич 01.09.1945. Тысячник Заслуженный животновод РТ Орден Республики Тыва
2 Назын Николай Наскылович 23.02.1950 Верблюдовод СПК «Бай -Хол» Грамота кожууна
3 Седип Байыр –оол Хорлууевич 05.07.1949 Ветеран труда,тракторист СПК «Бай-Хол» Нагрудный знак «Передовик 10-11 пятилетки»,грамота кожууна, сумона
4 Мандал Николай Анчыевич 13.07.1956. Ветеран труда Шофер СПК Нагрудный знак «Молодой гвардеец 11 пятилетки»,Почетная грамоты ВХ РТ, мин.сельхоза., кожууна
5 Мугур Любовь Бизеновна 15.06.1956 Ветеран труда Заслуженный животновод РТ Серебренный медаль «Россия –Тыва 1944-2004», грамоты кожууна
6 Дупчур Сергей Санчиевич 18.07.1950 Чабан СПК Почетные грамоты кожууна
7 Бюрбю Светлана Сояновна 05.11.1952 Гл.бухгалтер СПК Грамоты Правительства РТ, мин.сельхоза
8 Кенден Светлана Сендиевна 01.12.1952 Ветеран труда Грамоты кожууна, минсельхоза
9 Ынаалай Сергей Бады -Хооевич 17.04.1955 Заслуженный животновод РТ Медаль Грамоты
10 Динчит Розалия Сарыговна 12.03.1952 Ветеран труда Почетная грамота региональной партии «Единная Россия», грамота кожууна
11 Соян Алдын –оол Соянович 15.02.1938 «Заслуженный животновод РТ»,тысячник Орден «Трудовой красной знамени 2,3 степени»
12. Чурук Биче – оол Курович 20.06.1948 Пенсионер ЛПХ Грамоты кожууна ,сумона
13 Севилмаа Анай Балдановна 14.12.1939 Ветеран труда «Заслуженный животновод РТ» Орден «Трудовой Славы 3 степени»
14 Седи Улана Доржуевна 22.11.1970 Директор МОУ СОШ Отличник народного образование
15 Агыын Алдын – кыс Мачылаевна 06.05.1946 пенсионерка Грамоты сумона, кожууна
16 Баланай Маскыр Ликсоевич 08.03.1936 пенсионер Грамоты сумона, кожууна
17 Ломбу Светлана Сояновна 07.02.1961 Учитель нач.кл Ветеран труда Ветеран труда
18 Далай Деспи – оол Стеанович 04.12.1952 чабан СПК «Бай – Даг» Грамоты сумона, кожууна
19 Далай Вера Чигжитовна 01.04.1955 Ветеран труда Медаль материнства
20 Азыраа Билзетмаа Монгушовна 01.11.1938 пенсионерка Грамоты сумона, кожууна
21 Сагды Татьяна Чамовна 12.12.1928 Ветеран труда Грамоты сумона, кожууна
22 Биликти Саар Самдановна 17.01.1947 Ветеран труда Медаль материнства
23 Соян Маруся Кониковна 20.08.1940 Ветеран труда Медаль «За трудовые отличие», «100 –летие В.И.Ленина», медаль материнства
24 Сараагай Сайзов Кыргысович 31.03.1951 Учитель Ветеран труда Почетный работник общего образования России, лауреат всероссийского фестиваля народного творчества.
25 Сараагай Светлана Михайловна 01.04.1951 Ветеран труда Почетный работник народного образовании
26 Муна Дадар Малчыновна 19.05.1941 Мать героиня Ветеран труда Медаль «Мать героиня»
27 Мунзук Надежда Намжаловна 14.12.1955 Учитель нач.кл Ветеран труда Почетный работник народного образовании
28 Олзей Борбай Братовна 21.07.1942 Ветеран труда Почетный работник народного образовании
29 Сайын Парыш – оол Белекович 18.03.1942 Ветеран труда «Заслуженный работник РТ» Медаль «Заслуженный работник РТ»
30 Сайын Янзымаа Божааевна 03.09.1941 Ветеран труда Медаль «За доблестный труд»
31 Ынаалай Кок Шагжаевна 21.05.1935 Мать героиня Ветеран труда Медаль «Мать героиня»
32 Даваа Данил Малчынович 04.07.1955 Шофер ОПС Грамоты сумона, кожууна
33 Даваа Антонина Тамы – Суруновна 17.09.1957 Нач.ОПС Грамоты сумона, кожууна
34 Хорлуу Алимаа Кылановна 29.06.1946 Ветеран труда Медаль материнства
35 Эренчина Оюмаа Шириновна 11.03.1947 Ветеран труда Медаль
36 Эренчин Алексей Васильевич 23.11.1951 пенсионер Грамоты сумона, кожууна
37 Марзи Оолак Шожутович 03.12.1948 Ветеран труда Грамоты сумона, кожууна
38 Марзи Вероника Энеевна 06.01.1952 Ветеран труда Медаль материнства
39 Дирчинчап Эне Ширшинчапович 15.08.1928 пенсионер Грамоты сумона, кожууна
40 Дупчур Елена Мендиевна 22.01.1952 Ветеран труда Медаль материнства
41 Чурук Санмаа Коожаповна 14.03.1949 Ветеран труда Медаль материнства
42 Чопуй Анзор Балдирович 14.11.1938 Ветеран труда Грамота Правительства РТ
43 Шырапай Сергей Михайлович 05.03.1955 Ветеран труда  
44 Шырапай Светлана Бадыевна 25.11.1956 Бухг.СПК «Бай – Даг» Грамоты сумона, кожууна
45 Дамбаа Вера Байыровна 23.06.1961 СПК «Тарлашкын» Грамоты сумона, кожууна
47 Дупчур Анай Лопсановна 06.07.1943 Ветеран труда Медаль материнства
48 Лойгу Ульяна Семеновна 27.12.1954 Ветеран труда Почетный работник народного образовании
49 Дамчай Акмаа Саржанмаевна 08.09.1944 Ветеран труда Орден «Трудовой Славы 2 , 3 степени»
50 Сандып Оовуй Шожаповна 12.03.1946 пенсионерка Грамоты сумона, кожууна
51 Лойгу Андрей Ширнович 10.08.1949 пенсионер Грамоты сумона, кожууна
52 Лойгу Марина Бизеновна 26.10.1951 пенсионер Грамоты сумона, кожууна
53 Мандал Лариса Хайыновна 13.07.1959 Ветеран труда Молодой гвардеец 11 пятилетка, медаль 100 летию профсоюзов России
54 Бегзи Херел – Сая Кежиковна 01.05.1949 Ветеран труда Медаль «Мать героиня»
55 Бегзи Борбак – оол Дукчеевич 02.07.1941 пенсионер Грамоты сумона, кожууна
56 Дукар Эзир – оол Маадырович 01.01.1940. пенсионер Грамоты сумона, кожууна
57 Дукар Долзат Сояновна 23.09.1948 Ветеран труда Медаль материнства
58 Доптан Казаков Допович 13.08.1940 пенсионер Грамоты сумона, кожууна
59 Доптан Анна Отсуровна 07.01.1943 Ветеран труда Медаль материнства
60 Момбур – оол Александр Тюлюшович 18.09.1950 пенсионер Грамоты сумона, кожууна
61 Момбур – оол Светлана Балдановна 05.07.1953 Ветеран труда Медаль материнства
62 Балдир Анатолий Дугержапович 05.08.1955 Ветеран труда Почетный работник народного образовании
63 Балдир Наталья Дамдыновна 07.01.1956 Ветеран труда Почетный работник народного образовании
64 Тондуп Галина Шараповна 25.02.1953 Ветеран труда Почетный работник народного образовании
65 Тойбаа Лариса Владимировна 28.05.1960 Ветеран труда Почетный работник народного образовании
66 Чопуй Доржу – Белек Балдирович 06.09.1944 Ветеран труда Орден «Дружба народов»
67 Шыдыраа Айланмаа Очур – Хооевна 26.07.1958 Налогосборщик сумона Грамоты сумона, кожууна
68 Айыыр Олег Владимирович 06.11.1954 Ветеран труда Нагрудный знак «Молодой гвардеец 11 пятилетки»
69 Айыыр Татьяна Эвилеловна 18.04.1956 Ветеран труда Медаль материнства
72 Даржаа Чечек Братовна 28.10.194 пенсионерка Ветеран труда
73 Чамзы Майя Алдын – ооловна 30.04.1959 Глава сумона Медаль «Сталина»
74 Сагаачы Саара Качаловна 24.06.1947 Ветеран труда Медаль материнства
75 Севилмаа Ошку – Саар Намзалмааевна 23.09.1941 Мать героиня Ветеран труда Медаль «Мать героиня»
76 Монгуш Галина Ликсоевна 27.08.1947 Ветеран труда Почетный работник народного образовании
77 Середар Алефтина Адышовна 11.02.1961 Ветеран труда Почетный работник народного образовании
78 Лойгу Раиса Кунзен – ооловна 28.12.1956 Ветеран труда Почетный работник народного образовании
79 Чопуй Виктор Бадирович 18.03.1042 пенсионер Грамоты сумона, кожууна
80 Чопуй Евгения Коожаповна 29.09.1946 Ветеран труда Ветеран труда
81 Сагаачы Байыраа Шагжаановна 26.03.1929 Ветеран труда Медаль «Мать героиня»
82 Манзай Ангыр Дугаровна 08.05.1939 Ветеран труда Медаль материнства
83 Мыдырык Лагаан Базыр – Дарыйович 23.05.1949 пенсионер Грамоты сумона, кожууна
84 Мыдырык Саяна Самбуевна 10.10.1947 пенсионер Грамоты сумона, кожууна
85 Чылбак Сергей Серээдарович 08.09.1950 пенсионер Грамоты сумона, кожууна
86 Чылбак Клара Балдировна 27.11.1948 Ветеран труда Грамоты сумона, кожууна
87 Чамзын – оол Мажыр Ивановна 26.03.1939 Ветеран труда Грамоты сумона, кожууна
88 Мижит- оол Иргит Араптанович 17.12.1931 Ветеран труда Почетный работник народного образовании
89 Мижит – оол Саар Белековна 28.03.1938 Ветеран труда Грамоты сумона, кожууна
90 Дупчур Лориса Кыргысовна 25.12.1950. Ветеран труда Грамоты сумона, кожууна
91 Назын Балчармаа Дадарыкпаевна 03.03.1949 пенсионер Грамоты сумона, кожууна
92 Ендан Кызыл – оол Доптанович 13.01.1939 пенсионер Грамоты сумона, кожууна
93 Крылова Ирина Седип –ооловна 27.04.1961 Тех.работник школы Ветеран труда
94 Араптан Нина Дамбаевна 19.06.1952 Ветеран труда Медаль материнства
95 Денгер Баткар Лопсанович 01.05.1947 пенсионер Грамоты сумона, кожууна
96 Денгер Нина Николаевна 16.09.1949 пенсионер Грамоты сумона, кожууна
97 Данмаа Дозумаа Иргитовна 11.07.1939 Ветеран труда Медаль «Мать героиня»
98 Каваа Барлык Оваатыевич 17.03.1935 пенсионер Грамоты сумона, кожууна
99 Каваа Херелмаа Дукчеевна 10.08.1945 Ветеран труда Медаль «Мать героиня»
100 Сержинмаа Кан – оо Томурович 3-.08.1940 пенсионер Грамоты сумона, кожууна
101 Тойбаа Галина Чамзыевна 06.01.1941 Ветеран труда Ветеран труда
102 Хорлуу Биикки Соянович 10.09.1941 Ветеран труда Ветеран труда
103 Хорлуу Саара Калимовна 10.12.1943 Ветеран труда Ветеран труда
104        
105 Хайын Свертов Каевич 21.09.1942 Ветеран труда Ветеран труда
106 Чумбуртай Тамыжап Мамаевна 26.09.1946 Ветеран труда Ветеран труда
107 Дамба Нина Мамаевна 10.04.1951 Ветеран труда Ветеран труда
108 Мунзук Доткан Шыырапович 15.01.1930 Ветеран труда Ветеран труда
109 Самдан Константин Качалович 19.09.1935 пенсионер Грамоты сумона, кожууна
110 Самдан Шавый Аракчааевна 18.02.1942 Ветеран труда Ветеран труда
111 Мандал – оол Зоя Малчыновна 15.09.1945 Ветеран труда Ветеран труда
112 Дамба Ирина Чигжитовна 10.01.1962 Тысячник. Медаль
113 Балдар Карл Балганович 06.11.1934 пенсионер Грамоты сумона, кожууна
114 Балдар Татьяна Дагбааевна 07.07.1931. Ветеран труда Медаль «Мать героиня»
115 Кара – Хуна Иргит Самбууевич 07.08.1030 пенсионер Грамоты сумона, кожууна
116 Бивии Кан Хурул Алексеевич 04.03.1952 пенсионер Грамоты сумона, кожууна
117 Бивии Людмила Дайыновна 29.09.1954 пенсионер Грамоты сумона, кожууна
118 Дирчинчап Татьяна Севээновна 28.04.1960 Ветеран труда Медаль материнства
119 Лоовай Била Дановна 01.09.1941 Ветеран труда Медаль материнства
120 Эней Динара Сояновна 29.03.1060 Ветеран труда Медаль материнства
121 Лойгу Александра Василевна 26.10.1956 Ветеран труда Медаль материнства
122 Имажап Алла Николаевна 29.07.1964. Тех работник сумона Нагрудные знаки «Молодой гвардеец 11 пятилетки 1 , 2 степени»,Молодому передовику животноводства

 

 

Эрзин кожууннун Бай-Даг суму чагыргазынга ажылдап чорааннар

  1. Соян Нурзат Чалзыпаевич
  2. Аракчаа Малин
  3. Чырандай Шойжап Аранчынович
  4. Биже-Хоо Араптан Пыжынович
  5. Хомушку Кенден
  6. Дандаа Хайын Самбууевич
  7. Чумбуртай Байыр Мамаевич
  8. Самдан Константин Качалович
  9. Норзай Даш-оол Седипович
  10. Чоксум Наталья Эренчиновна
  11. Ынаалай Кина Бады-Хооевич
  12. Тойбаа Галина Чамзыевна
  13. Кунчун Вера Манчыновна
  14. Лойгу Оюмаа Шириновна
  15. Сагды Нина Мендиевна
  16. Сакты-Сюрюн Семен Сотпаевич
  17. Севилмаа Байыр-оол Чорбааевич
  18. Артаа Валентина Чигжитовна
  19. Сараагай Светлана Михайловна
  20. Балаа Севил Доржуевна
  21. Сакты-Сюрюн Ирина Семеновна
  22. Кыргыс Алексей Доржуевич
  23. Дупчур Тонида Суваановна
  24. Сат Анаймаа Манган-ооловна  
  25. Шырапай Сергей Михайлович
  26. Чопуй Доржу-Белек Балдирович

 

Бай-Даг сумузунун ат алдарлыг кижилери. Ат –алдарлыг, орден медальдыг хамаатылар

  1. Иргит Шагдыржап Чапсынович -ТАР-нын коммунистиг партиязынын 1-ги секретары
  2. Иргит Багбуужап – Фронтучу
  3. Иргит Дынгыжаа - Республика Орденин эдилекчизи
  4. Лойгу Наталья Дандаловна - РСФСР-нин алдарлыг башкызы, маадыр ие.
  5. Бойдаан Иргит Шагдыржаповна – «Тыва АССР-нин алдарлыг малчыны»
  6. Сагар Долгар Ивановна - 1-ги херээжен механизатор
  7. Олзеймаа Соян Маниевна - 1-ги зоотехник
  8. Томур Елизавета Щорсовна - 1-ги херээжен чолаачы
  9. Чурук Дежитмаа Куровна - алдарлыг саанчы
  10. Хорлуу Хандымаа Давааевна - алдарлыг саанчы Обком комсомолдун Пленум кежугуну
  11. Дандаа Норлаа Ликтановна -«Куш ажылдын хоочуну,алдарлыг башкы»
  12. Тойбаа Галина Чамзыевна - 1-ги херээжен кодээ Совет даргазы.
  13. Дамчай Акмаа Саржанмааевна - «Куш-ажылга алдар орденинин 2-ги, 3-ку чергезинин эдилекчизи»
  14. Севилмаа Анай Балдановна - «Алдарлыг малчын, «Куш-ажылга алдар орденин эдилекчизи»
  15. Дупчен Билчей Седиповна - «Куш ажылга алдар орденинин 3-ку чергезинин эдилекчизи»
  16. Имажап Алла Николаевна - «Алдарлыг саанчы»
  17. Сайын Янзымаа Божаевна - «Шылгарангай куш-ажыл» медальдын эдилекчизи.
  18. Соян Маруся Кайниковна - «Алдарлыг малчын» «Шылгарангай куш-ажыл» медальдын эдилекчизи.
  19. Мандал Лариса Хайыновна - «11-ги беш чылдын аныяк гвардейжизи, Шынчы чорук, эп-сеткил медальдын эдилекчизи».
  20. Чопуй Доржу-Белек Балдирович - «Улустарнын найыралы орденинин эдилекчизи», СЭКП-нин XXYII-ги съездизинин делегады.
  21. Хайын Свертов Каевич - «Алдарлыг малчын», ВЛКСМ-нин 16-гы съездизинин делегады.
  22. Соян Алдын-оол Соянович - «Кызыл тук орденинин 2-ги, 3-ку чергезинин эдилекчизи» ССРЭ-нин Дээди Совединин депутады.
  23. Дандаа Паанаймаа Бадыевна – Тыва АССР-нин Дээди Совединин депутады, «Алдарлыг малчын».
  24. Отсур Юлия Бизеновна- Тыва АССР-нин Дээди Совединин депутады, «Алдарлыг малчын».
  25. Айыыжы Севээн Кожеевич- Фронтучу, «Алдарлыг малчын».
  26. Иргит Барба – Фронтучу
  27. Дандаа Хайын Самбууевич - «Лениннин 100 чыл оюнун медальынын эдилекчизи»
  28. Мижидол Иргит Араптанович - «Лениннин 100 чыл оюнун медальы» «Ынакшыл болгаш шынчы чорук» деп медальдарнын эдилекчизи
  29. Ынаалай Сергей Бады-Хооевич - «Алдарлыг чылгычы». Мунчу малчын
  30. Хайын Эрес Свердовович - «Тыва Республиканын алдарлыг ажылдакчызы»-деп аттын эдилекчизи.
  31. Сайын Париш-оол Белекович – Тыва Республиканын кодээ ажыл-агыйынын алдарлыг ажылдакчызы.
  32. Дамба Михаил Даржааевич - Мунчу малчын
  33. Мандал Байыр Анчыевич-
  34. Мандал Шолбан Байырович - 2011 чылдын чемпиону
  35. Дамба Ирина Чигжитовна – «Алдарлыг малчын» Мунчу
  36. Дамба Александр Кашкаевич – «Республика орденинин эдилекчизи»
  37. Манзай Розалия Байыровна - Мунчу малчын
  38. Мунзук Вячеслав Дотканович - Мунчу малчын
  39. Биликти Салават Сандан-оолович – 2010 чылдын чемпиону
  40. Чопуй Анзор Балдирович- алдарлыг сайгарлыкчы.

 

Бай-Даг сумузуннун алдар аттыг могелери

  1.  Арзылан Кудерек Иргитович.
  2.  Сагды Василий Куякович.
  3.  Сидоо Спартак Шыырапович.
  4.  Шаптан Павел Назынович.
  5.  Дупчур Иван Санчиевич.
  6.  Динчит Саян-оол Комбуевич.
  7.  Сагды Константин Василевич.
  8.  Лопсан Виталий Комбаевич.
  9.  Баадыр Алексей Тамы-Сюрюнович.
  10.  Ендан Артур Кызыл-оолович.
  11.  Соян Алдын-оол Соянович.
  12.  Кара-Сал Анатолий Уузенович.
  13.  Лоовай Дадар-оол Давааевич.
  14.  Ынаалай Сергей Бады-Хооевич.
  15.  Сагды Буян Константинович.
  16.  Сагды Алдын-Херел Константинович.
  17.  Чигжит Айдаш Танович.
  18.  Чигжит Айдыс Танович.
  19.  Ламажап Сугдер Владимирович.
  20.  Ламажап Кудер Владимирович.
  21.  Баадыр Чойган Алексеевич.
  22.  Балдар Сугдер Орланович.
  23.  Балдар Сайгай Орланович.
  24.  Мунзук Солун-оол Вячеславович.
  25.  Мунзук Шораан Вячеславович.
  26.  Чоодур Экер Эресович.